Brněnská džungle a City Nature Challenge 2023

Jaká se vám zdá příroda ve městech? Staňte se součástí celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge a přispějte k poznání přírody v Brně, poznejte brněnskou džungli. Termín je letos stanovený na dny o prodlouženém víkendu 28. 4. – 1. 5. 2023 a Brno se do projektu zapojí již počtvrté.

Z celého světa se zúčastní až 500 měst, za Českou republiku budou kromě Brna soutěžit i města Praha, České Budějovice a Uherské Hradiště. Cíl soutěže zůstává stejný, zachytit během čtyř dnů pomocí aplikace iNaturalist co nejvíce snímků volně rostoucí a žijící přírody na území Brna. Že kromě pampelišky či koniklece nepoznáte žádnou rostlinu a pes domácí je jediné rodové i druhové jméno, na které si vzpomenete? Nevadí, protože aplikace sama určí, jaký druh jste vyfotili. Sdílením fotografií doplňujete potřebné informace pro výzkum městské biodiverzity.

V roce 2022 jsme s celkovým počtem 5963 pozorování pokořili města jako je Paříž, Berlín, Londýn, nebo Tokyo a podařilo se identifikovat více než 1000 různých druhů. Před samotným termínem s vámi budeme sdílet užitečné rady a tipy, jak využívat aplikaci, kam vyrazit a spoustu dalšího, ať máme letos ještě lepší výsledky. V termínu soutěže nebude chybět doprovodný program pro školy i veřejnost, během kterého se můžete vydat na expedice s vědci napříč brněnskou džunglí a také se dozvědět, jak aplikaci iNaturalist využívat ve volném čase i při výuce. Hlavními organizátory jsou Kalifornská akademie věd ve spolupráci s Přírodovědným muzeem Los Angeles a za naše město Hvězdárna a planetárium Brno se skvělými partnery ZOO Brno, VIDA! Science centrum, Masarykova a Mendelova univerzita, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna i Magistrát města Brna.